Бележки
6 ...Прекрасно нищо взора ми омая. - Неоплатониците от Ренесанса пишат, че влюбените не могат да разпознаят това, което търсят, защото крайният обект на желанието им е не в тялото, а в струящата от него божествена светлина. Именно нейният блясък ги замайва и изпълва с благоговение. Стремежът в "Ефир и ангели" обаче е към реализираната любов и по този начин Дън влиза в разрез с две популярни за времето си стратегии - от една страна, да се боготвори някаква абстрактна красота в най-общ план и, от друга, да се описват конкретните физически очертания на любимата с фетишистко възхищение.
7-8 Сама родила любовта,/душата търси тяло да се влее... - Душата му не би могла да осъществи любовта си без посредничеството на телесните сетива.
17-18 ...но пък от толкоз прелест потопил/бих лодката на любовта... - Физическата й привлекателност е толкова силна, че ако само тя владееше въображението му, влюбеният би изгубил душевното си равновесие.
21-22 ...защото нито в нищо, нито/в разпръснат блясък любовта живее... - Всичко в любимата е толкова красиво, че възхитеният поглед не може да се спре на един-единствен извор на блясъка, а това е толкова объркващо, колкото и липсата на образ.
23-24 ...а като ангел чист - чиито/криле са от ефир... - Според Св. Тома Аквински ангелите, които са безплътни и следователно невидими, приемат тяло от сгъстен въздух, за да могат да се явяват на хората.
24-25 ...а той пък не е/по-малко чист... - Схоластичната метафизика смята, че въздухът е най-чистият от елементите, защото е несмесен с останалите три, но пък му липсва чист дух. Очевидно е малко трудно да се определи дали сгъстеният от присъствието на ангел въздух е по-чист от обикновения, който пък се оказва чист по дефиниция.
26-27 Аз ще кръжа/във сферата ти... - През ХVІІ в. се е приемало, че небесните тела са съставени от сфера и контролиращ я разум. Както сферата и разумът в обединение образуват звезда, а като два отделни елемента не представляват нищо, така и любовта на героя би била безсилна и направо несъществуваща, ако не се съедини с ответни чувства. Поотделно неговата любов не би имала свой обект, а нейната - посока.
28 Жената е ефир, криле - мъжа. - Продължение на метафората за въплъщението на ангела във въздуха (ефира). Ако дамата отвърне на чувствата на поета, двата им елемента, които те представляват, ще се съберат в съвършено единство. То ще бъде по-висше както от физическата връзка, така и от всеки един от влюбените поотделно.